In juli 2025 startte de overheid de consultatie over de Implementatiewet ter voorkoming van witwassen en terrorismefinanciering (IWT). Deze wet vormt de Nederlandse invulling van de zesde antiโwitwasrichtlijn (AMLD6) en de nieuwe AntiโMoney Laundering Regulation (AMLR). De IWT markeert het einde van de huidige WWFT en luidt een nieuw tijdperk in van Europese harmonisatie, centraal toezicht en datagedreven compliance.

Met meer dan veertig reacties van marktpartijen, waaronder de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB), accountantsorganisaties en juridische beroepsgroepen, is duidelijk dat deze wet grote impact zal hebben op de dagelijkse praktijk van WWFTโplichtige instellingen.
Een nieuw fundament voor de strijd tegen witwassen
De IWT implementeert niet alleen AMLD6, maar sluit ook aan op de oprichting van de nieuwe Europese toezichthouder AMLA en het bredere AMLโpakket. Belangrijke wijzigingen zijn onder meer:
- Uitbreiding van de bevoegdheden van de Financial Intelligence Unit (FIU), waaronder het tijdelijk opschorten van transacties of klantrelaties.
- Een ruimere definitie van hogere leidinggevenden (Senior Managing Officials), die verder reikt dan de huidige WWFTโbepaling.
- Directe toegang van de FIU tot financiรซle en administratieve gegevens.
- Een aangescherpt kader voor het UBOโregister en discrepantiemeldingen.
- En, niet onbelangrijk, de officiรซle vervanging van de WWFT door een volledig Europees raamwerk.
Wat zeggen de marktpartijen?
De reacties op de consultatie laten een duidelijk rode draad zien: brede steun voor harmonisatie, maar ook zorgen over uitvoerbaarheid en proportionaliteit. De NVB wijst onder meer op:
- Onvoldoende duidelijkheid over de praktische toepassing van FIU-bevoegdheden, bijvoorbeeld bij het opschorten van transacties in het tijdperk van instant payments.
- Onduidelijkheid over de juridische status van FIUโattenderingen en de verplichtingen van banken om daarop te reageren.
- Twijfels over de rol en capaciteit van de Kamer van Koophandel bij het beheer van het UBO-register, zoals discrepantiemeldingen, toegang voor buitenlandse instellingen en kosten
- De ruimere SMOโdefinitie, die kan leiden tot een forse uitbreiding van te identificeren personen en daarmee een hogere administratieve last.
- Het risico op toenemende regeldruk door het behoud van nationale regels naast het Europese AML-pakket, en de behoefte aan duidelijke afbakening tussen AMLA, FIU en nationale toezichthouders
De rode draad: datakwaliteit, samenwerking en harmonisatie
Uit zowel consultatiereacties als Europese beleidsdocumenten blijkt dat de toekomst van antiโwitwasbeleid staat of valt met data. Zonder betrouwbare, actuele en interoperabele gegevens is risico gebaseerd toezicht onuitvoerbaar.
De uitbreiding van FIUโbevoegdheden en complexere UBOโverplichtingen versterken de noodzaak van centrale, gestandaardiseerde data-infrastructuren. Daarmee verschuift de focus van reactieve naleving naar proactieve risicobeheersing.
Lees ook: Welke data heb je nodig voor een effectief complianceproces?
Wat betekent dit voor WWFT-plichtige ondernemingen?
- Versnelde automatisering van KYCโ en CDDโprocessen om gelijke tred te houden met Europese AMLโstandaarden.
- Datakwaliteit en monitoring als toetsstenen voor effectieve risicobeheersing.
- Transparante governance rond datagebruik en informatieโuitwisseling (privacyโbyโdesign, auditโtrails).
- Meer publiekโprivate samenwerking en sterkere feedbackloops tussen FIU, toezichthouders en instellingen.
Lees ook: Waarom compliance en KYC uitbesteden slim is voor mkbโersย
De datagedreven weg vooruit
De consultatie over de Implementatiewet benadrukt een belangrijke transitie: van naleving naar vertrouwen. Waar regelgeving vroeger draaide om vinkjes en verplichtingen, draait compliance in de toekomst om inzicht, proportionaliteit en samenwerking.
Altares Dun & Bradstreet helpt organisaties om die omslag te maken. Met betrouwbare bedrijfsdata, intelligente risicobeoordeling en continue monitoring ondersteunen wij poortwachters bij het versterken van hun AML/CFTโframework.
Voorkomen begint bij inzicht, en inzicht begint bij data.